ELFLYGING:

Nå skal Luftfartstilsynet og EASA samarbeide om å gjøre Norge til elflyenes eldorado
Norge blir europeisk satsingsområde for elektrisk luftfart.
Luftfartstilsynet og det europeiske flysikkerhetsbyrået (EASA) har inngått en forpliktende avtale som har som mål å få fortgang i arbeidet med elektrifisering av luftfarten, skriver Luftfartstilsynet på sine nettsider.
Der kommer det frem at bakgrunnen for avtalen er Norges godt utbygde regionalnett, noe som gjør at landet anses som det ideelle området for å satse på elfly. I tillegg understrekes det at Norge er et land der det er en høy grad av vilje til å finne fremtidsrettede løsninger blant myndigheter, luftfartsaktører og i markedet for øvrig.

– Vi ser dette som et sentralt grep for at vi skal lykkes med de tydelige nasjonale ambisjonene vi har i omstillingen til lav- og nullutslipp i luftfarten. Vi opplever EASA som meget engasjert i dette bilaterale samarbeidet og at Norge kan bli et tyngdepunkt i utviklingen. Det er også en ambisjon at dette initiativet skal bre om seg til å inkludere andre nasjoner med tilsvarende motivasjon, sier luftfartsdirektør Lars Kobberstad.
Også samferdselsminister Jon Georg Dale er positiv.
– Vår omfattende lufthavnstruktur gjør Norge ideelt for innfasing av ny teknologi i luftfarten, og vi er allerede i front på flere områder. Regjeringen vil legge til rette for en utvikling som kan åpne for en enda mer fremtidsrettet luftfart. At EASA og Luftfartstilsynet nå har inngått en avtale som gjør Norge til en spydspiss i arbeidet med elektrifiseringen av luftfarten, er svært gledelig. Jeg tror vi vil ha mye å bidra med, sier samferdselsministeren.